Jdi na obsah Jdi na menu
 


Špirlice - Pěstování

16. 8. 2008

 

Špirlice - Pěstování

(Sarracenia L.)


Shrnuto a podtrženo:

 

maximální (východní, jižní nebo západní okno)

rašelina s drceným perlitem (2:1)

20-30°C

12-15°C (optimum 10-18°C)

70 - 90%

maximální, shora nebo do podmisky

žádné!

není nutné

 


Druhy:

Sarracenia alata, S. flava, S. leucophylla, S. minor, S. oreophila, S. psittacina, S. purprea, S. rosea, S. rubra a další

 

 

Nádoby:

Nádoby čím větší, tím lepé, protože udržují dobrou vlhkost.

 

 

 

Světlo:

Určitě maximální možné osvětlení v létě i v zimě. Je dobré v zimě přisvicovat umělým světlem, potom se tolik nemusí rostlina vysilovat s tvorbou dalších listů - fotosyntéza. Nebo ji pěstujeme na parapetu, těsně u okna. Když budete dávat Špirlice po zimě ven, musíte dbát na to, kdy ji tam dáte. Já jsem ji letos dal ven příliš pozdě a výsledek se dostavil - rostlina se spálila od příliš silného slunce a její listy pomalu zčernali a odumřeli. Teď rostlina vytváří nové, již silnému slunci odolné listy. Proto doporučuji dát již Špirlice ven tak na začátku dubna, aby si rostlina přivykla na slunce. Když dáte Špirlici ven pozdě, tak Vám doma vytvoří sice nové láčky, ale ty nebudou přivyklé na vítr - budou se lámat.

!! Pozor je nutné dávat pozor na přehřátí rostlin hlavně v polozavřených nádobách !!

 

Substrát:

Vhodným substrátem je rašelina s jemným křemičitým pískem, štěrkem (2:1), nebo živý rašeliník s rašelinou.

 

Teplota:

 

Špirlice snesou teploty od bodu mrazu až po 30°C, krátce také až ke 40°C. V létě je optimum 18°C - 30°C; v zimě 0-12°C. Např. S. purpurea je plně mrazuvzdorná, takže ji můžete s úspěchem pěstovat i ve venkovní kultivaci - !POZOR! jde to pouze tam, kde jsou zimy mírné, něco okolo -5 °C.

 

Vlhkost:

 

V rozmezí 50% až 100%, rostliny můžete mlžit. Venkovní vlhkost Sarraceniím postačuje.

 

Zalévání:

Nejlepší je zalévat dešťovou vodou, případně destilovanou. V některých případech, můžete zalévat i převařenou a dobře odstátou vodou z vodovodní sítě - to moc nedoporučuji. Substrát nesmí nikdy vyschnout!

!! Pozor nezalévat tvrdou a vápenitou vodou z vodovodní sítě, rostlina tak může brzy zajít !!

 

Škůdci:

 

Po celý rok začínají starší listy trochu černat. Nejedná se se o žádnou chorobu, ale pouze listy jsou staré a budou se na jaře vyměňovat za nové - zaschlé konečky můžete postupně odstraňovat. Rostliny občas trpí také plísní a hnilobou, které napadají oddenkovou část. Rada: odstraňujte postupně napadené části a rostlinu stříkejte fungicidy proti houbovým chorobám. Proti smutnici se můžete bránit postřikem insekticidy Karate 2,5 WG nebo Mospilan 20 SP.

 

Pasti:

Pasti se u Špirlic moc neliší. Všechny jsou oválného tvaru a vyrůstají ze vzrostného vrcholu a dokáží polapit opravdu hodně hmyzu. Např. S flava má pasti až 1m vysoké, které mohou být v létě naplněny hmyzem až po okraj - pak se ale začínají tvořit asi tak uprostřed černé skvrny - nejspíš hmyz nestačí strávit a pomalu začínají odumírat. Natož taková S. purpurea má menší, asi 20cm dlouhé přízemní pasti. Všechny Špirlice lákají hmyz podobným způsobem - na okraji pasti se tvoří tkz. medovice - sladký nektar, který přiláká hmyz. Ten při jeho oblizování se dostane až na okraj hluboké díry, kde se již neudrží a padá dovnitř. Ven se nemůže dostat, protože se mu na nohy přilepí mikroskopické částečky vosku, které mu zabrání ve šplhání po stěně pasti.

   

Květy:

Špirlice kvetou časně z jara. Květy se liší u různých typů. Např. S. flava kvete sytě žlutě a květ krásně voní - něco jako pomeranč s citronem a lilií dohromady. U jiných Špirlicí je barva i tmavě červená. Různí kříženci mohou kvést i jinak barevnými květy. Všechny květy jsou pětičetné. Kvetou jeden týden, poté opadají a zůstane jen schránka, ve které se tvoří semena - Špirlice jsou cizosprašné, takže abyste získali semena, musíte opilit 2 různé rostliny. Foto květů naleznete v této sekci ve Fotogalerii. Velikostně jsou od 3,5 až do 11 cm.

 

Semena:

Dozrávají v mnohosemenných tobolkách až na podzim. Jsou světle hnědá, ledvinovitého tvaru, velká cca 2 mm.

 

Přesazování:

Každoročně, při větších nádobách, jednou za 2 - 3 roky.

 

Rozmnožování:

Špirlice jde množit jak generativně, tak vegetativně. Nejčastěji se praktikuje řízkování oddenku. U větší rostliny podélně rozřízneme zdužnatělou část s minimálně 3 pastmi. Oba konce ošetříme kořenovým stimulátorem a necháme je v živém rašeliníku dokořenit. Semeny můžeme množit Špirlice po dozrání semen - na podzim. Aby se vůbec semena začala tvořit, je třeba nejdříve květy opilit. Semena je třeba kvůli dobré klíčivosti nechat několik měsíců v chladničce. Výsev provádíme brzy z jara, na obyčejný substrát. Semena klíčí během několika týdnů až měsíců (můžou klíčit až 1 a půl roku). Semenáčky postupně otužujeme a přesazujeme je když mají alespoň 3 pasti.

 

Krmení:

Není pro rostlinu životně důležité, stačí ji pouze jedna moucha na měsíc a to jen do jedné pasti na rostlinu. Rostliny NEHNOJIT žádnými hnojivy pro rostliny!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář